Rozszerzenie PBI

Po trwających ponad rok przygotowaniach Polskie Badania Internetu rozszerzają grono wspólników o pięć spółek: GG Network, MURATOR, Polskapresse, Redefine oraz Ringier Axel Springer Polska. Cały proces zostanie sfinalizowany do końca sierpnia 2011, kiedy to odbędzie się Zgromadzenie Wspólników PBI oraz rozszerzenie zostanie zarejestrowane w sądzie.

 

 

Dotychczas spółka PBI miała czterech wspólników: Agora, Interia, Onet oraz Wirtualna Polska, posiadających taką samą liczbę udziałów. Spośród nowoprzystępujących, GG Network obejmie pakiet udziałów w PBI tej samej wielkości, co starzy wspólnicy, natomiast czwórka pozostałych wspólników, obejmie udziały w wysokości 1/3 udziału należącego do dotychczasowych wspólników. Oznacza to, że dotychczasowi wspólnicy oraz GG Network będą mieli po 15,8% udziałów każdy, a pozostali nowi wspólnicy po 5,3% udziałów.

Rozmowy o rozszerzeniu liczby udziałowców PBI rozpoczęły się w marcu 2010 podczas inauguracji konsultacji branżowych przez pięciu wspólników PBI. Wśród udziałowców była wówczas Presspublika, która opuściła PBI w czerwcu zeszłego roku. Wspólnicy PBI sformułowali zasady rozszerzania PBI i zaprosili do rozmów kilkanaście podmiotów gotowych długoterminowo uczestniczyć w rozwoju oraz utrzymaniu badania internetu w Polsce. Jednym z kluczowych warunków przystąpienia do PBI był co najmniej 20% zasięg serwisów należących bezpośrednio do potencjalnego wspólnika PBI. Do rozmów o przyszłym kształcie PBI przystąpiło dziesięć podmiotów. Trwające prawie rok rozmowy dotyczące rozszerzenia grona wspólników zakończyły się wiosną tego roku. W ich toku z deklaracji przystąpienie do PBI wycofało się pięć spółek.

Rozszerzenie PBI 1Cieszę się, że proces rozszerzenia PBI zakończył się sukcesem. Szczególnie ważne, że spośród nowych wspólników PBI znajdują się zarówno podmioty zakorzenione w tradycyjnych mediach, rozumiejące istotę standardu badania mediowego, przedstawicieli dynamicznie rozwijającej się telewizji interaktywnej, jak i biznesów, które od samego początku powstawały jako przedsięwzięcia internetowe. To pozwoli nam lepiej zrozumieć różne potrzeby i punkty widzenia podczas budowy nowego standardu badania internetu w Polsce – mówi Andrzej Garapich, Prezes PBI.

Zgodnie z zapowiedziami PBI dopuszcza zarówno reorganizację obecnego badania, jak i ogłoszenie przetargu na nowe badanie. Ostateczna decyzja na ten temat zostanie podjęta w poszerzonym gronie wspólników.

Powiększenie grona wspólników zostanie potwierdzone do końca sierpnia 2011 na Zgromadzeniu Wspólników PBI, a następnie zarejestrowane przez sąd. Cały proces powinien zamknąć się przed końcem wakacji. Wówczas rozszerzone PBI skoncentruje się na budowie nowego standardu badania sieci w Polsce. Do grona nowych i starych wspólników PBI należeć będzie także decyzja, czy proces rozszerzania uznać za zamknięty, czy też zaprosić do ich grona nowe podmioty.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry