Szybkie zakupy z MasterCard PayPass

Technologia MasterCard PayPass została wprowadzona w zeszłym w Polsce 12 grudnia. W wielkim skrócie polega ona na płaceniu kartą płatniczą przez zbliżenie jej do specjalnego czytnika. Polska jest pierwszym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym wdrożono płatności bezstykowe w technologii MasterCard PayPass.
Korzystając z rozwiązań MasterCard PayPass polscy konsumenci mogą płacić za drobne zakupy (do 50 zł) bez konieczności szukania drobnych, podawania kodu PIN, czy składania podpisu na papierowym potwierdzeniu transakcji. Do wykonania płatności wystarczy tylko zbliżenie karty do specjalnego czytnika PayPass w terminalu POS eService. To rozwiązanie pozwala na szybkie, łatwe i bezpieczne dokonywanie drobnych płatności. Płatność z użyciem karty PayPass zabiera znacznie mniej czasu niż zapłata gotówką. Dla zwiększenia bezpieczeństwa przy większych kwotach wymagane może być, w zależności od rodzaju karty, potwierdzenie płatności (poprzez użycie kodu PIN lub złożenie podpisu na potwierdzeniu transakcji) lub dokonanie transakcji w sposób tradycyjny (za pośrednictwem mikroprocesora lub paska magnetycznego).

Na początku z płatności PayPass mogą korzystać mieszkańcy Warszawy i Poznania. Pierwszymi sieciami handlowymi akceptującymi tę technologię są McDonald’s, EuroApteka oraz Mercer’s Coffee, a niebawem dołączą do nich Ruch i Kolporter. Do końca roku zainstalowanych zostanie około 500 czytników PayPass. Już w pierwszym kwartale 2008 roku z tej szybkiej metody płatności będzie można korzystać w kolejnych punktach handlowo-usługowych obsługiwanych przez eService w tych miastach.

„Rozpoczynający się dziś pierwszy w Polsce program płatności kartą bezstykową umacnia pozycję MasterCard jako lidera płatności bezstykowych na świecie. Do tej pory wydano 20 milionów kart MasterCard PayPass, akceptowanych w ponad 80 tysiącach punktów handlowo-usługowych, a programy wykorzystujące rozwiązanie PayPass zostały wdrożone  w 20 krajach na całym świecie.”- powiedział Paweł Rychliński, dyrektor generalny Przedstawicielstwa MasterCard Europe w Polsce.

„Cieszymy się, że dzięki współpracy Banku Zachodniego WBK i MasterCard ta przełomowa technologia jest już dostępna w Polsce. Od dziś klienci naszego banku, pierwsi posiadacze kart bezstykowych w Europie Środkowo-Wschodniej, mogą dokonywać drobnych, codziennych zakupów szybciej, niż gdyby posługiwali się gotówką. Wprowadzając technologię PayPass wychodzimy naprzeciw potrzebom płatniczym zarówno sprzedawców jak i konsumentów, dla których tak czas, jak i wygoda są cennym towarem” – skomentował Tadeusz Kościński, dyrektor Obszaru Direct Banking Banku Zachodniego WBK.

Na początek BZ WBK wprowadza do sprzedaży jeden rodzaj karty PayPass – kartę przedpłaconą o nazwie karta pre-paid Maestro PayPass. Kartę tego rodzaju można otrzymać bez otwierania konta, jest ona rodzajem elektronicznej portmonetki, którą można zasilać gotówką dokonując przelewów na bankowy numer dołączony do karty. Karty pre-paid Maestro PayPass będą dostępne dla wszystkich, bez względu na korzystanie z innych produktów lub usług BZ WBK. Będzie je można zamówić za pośrednictwem bankowego marketu internetowego PremiumShop24. W pierwszym kwartale 2008 r. BZ WBK planuje również udostępnić klientom karty kredytowe MasterCard PayPass.

Karty przystosowane do technologii PayPass mają jednocześnie pasek magnetyczny i chip, mogą być zatem używane również w tradycyjny sposób we wszystkich punktach akceptujących karty systemu MasterCard lub Maestro na całym świecie.

Marek Paradowski, prezes zarządu eService SA powiedział: „eService jako pierwszy Agent Rozliczeniowy proponuje rynkowi akceptację kart bezstykowych w technologii PayPass. Rozwiązanie to pomoże wprowadzić płatności bezgotówkowe do miejsc gdzie karty nie były akceptowane ze względu na sposób obsługi klienta (np. kioski). Obserwujemy duże zainteresowanie naszych kontrahentów obsługą kart w technologii PayPass. Ponieważ daje zarówno użytkownikowi karty jak
i osobie przyjmującej płatność wygodę i oszczędza czas – wróżę mu sukces”.
Badanie przeprowadzone w sierpniu 2007 roku przez instytut Research International Pentor pokazało, że Polacy są gotowi na wprowadzenie technologii płatności bezstykowych. Ponad połowa respondentów (53%) jest zainteresowana korzystaniem z płatności bezstykowych w technologii MasterCard PayPass. Dodatkowo:
•    30% badanych, przyznaje, że rezygnuje z kupna jakiegoś drobiazgu, ponieważ nie ma przy sobie gotówki lub nie chce rozmieniać banknotów o dużym nominale
•    57% respondentów uważa, że płatności bezstykowe są wygodniejsze niż gotówka
•    67% ankietowanych twierdzi, że coraz więcej Polaków będzie korzystać z innowacyjnych sposobów płatności, takich jak karty płatnicze i urządzenia z technologią PayPass

Z doświadczeń europejskich sieci handlowo-usługowych wynika, że dzięki oszczędzającej czas technologii PayPass polscy sprzedawcy i kupujący zyskają na ograniczeniu płatności gotówkowych. Według danych firmy MasterCard posiadacze kart płatniczych używają ich średnio nawet o 24 % częściej,  po uruchomieniu  technologii PayPass.

Zasięg technologii PayPass na świecie nie ogranicza się wyłącznie do sieci handlowo-usługowych. Oprócz restauracji typu fast food i sklepów, karty wyposażone w technologię PayPass akceptowane są także przez automaty z napojami, nowojorskie metro i taksówki oraz stadiony sportowe w USA
i wielu innych krajach na świecie.

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top