Ukryte reklamy na witrynie Samoobrony

Opublikowano: 17 października 2007. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

Agencja Janmedia przeprowadziła krótkie badanie dotyczące dostępności stron internetowych polskich partii dla osób niewidomych i niedowidzących.
Wyniki wyszły nader ciekawie. Zwłaszcza jeżeli chodzi o stronę www Samoobrony RP. Okazało się bowiem, że znajdują się na niej ukryte reklamy tekstowe firmy produkującej okna i drzwi. Reklamy są niewidoczne gołym okiem, ale znacznie utrudniają korzystanie z zasobów strony osobom używającym czytniki ekranowe (osoby niewidome i niedowidzące).

Poza tym takie umieszczanie tekstów reklam na stronie jest nielegalnym wg Google działaniem mającym na celu polepszyć pozycję reklamowanej witryny Drzwi.pl w wyszukiwarkach. Krótko mówiąc jest to SPAM.

„Aby zobaczyć teksty reklam na stronie Samoobrony wystarczy w przeglądarce internetowej wyłączyć tzw. obsługę stylów. Widok jest naprawdę zaskakujący.” – mówi Tomasz Kępski, specjalista ds. dostępności Janmedia

Ukryte reklamy na witrynie Samoobrony 1

Jeśli chodzi o samo badanie to okazało się, że żadna z badanych oficjalnych stron partii (PO, PiS, LPR, PSL, Samoobrona RP, LiD) nie jest w pełni dostosowana do wymogów „dostępności” (określonych na www.w3c.org). Analiza serwisów pod względem spełniania wymogów dostępności składała się z dwóch części: analizy eksperckiej oraz badania z 3 użytkownikami (2 niewidomych i 1 niedowidzący). Badanie wykazało, że żaden z serwisów nie został dostosowana w 100% do potrzeb osób z ograniczeniami związanymi z wadami wzroku. Najwięcej problemów podczas testów użytkownikom sprawiały nieopisane elementy graficzne (animacje Flash, zdjęcia, itp.) oraz słabo oznakowane lub zupełnie nieopisane elementy aktywne w postaci linków.

W Polsce kwestia dostępności (accessibility) nie jest uregulowana prawnie i być może stąd zaistniała sytuacja, jednak partie nie powinny lekceważyć swoich wyborców a dostępność stron internetowych także dla osób niepełnosprawnych powinna być w tym przypadku normą.

Film ilustrujący badanie stron polskich partii: link

www.janmedia.pl

Hanna LaskowskaUkryte reklamy na witrynie Samoobrony

Podziel się!

O autorze

hania