Wrażenia po IX edycji Kongresu Kadry

Za nami IX edycja Kongresu Kadry, jednego z najważniejszych, cyklicznych wydarzeń branży HR w Polsce. Edycja ciekawa bo odbywająca się w ciekawych czasach. Rozbudowana część merytoryczna i możliwość dyskusji w gronie ekspertów to zdecydowanie największa zaleta tegorocznego Kongresu, który zorganizowały Nowoczesna Firma i Fundacja Obserwatorium Zarządzania. Współpracę medialną nawiązała redakcja e-biznes.pl.

Dopisała frekwencja. Podczas sześciu ścieżek tematycznych, w których udział wzięło ponad 400 uczestników, prelekcji i szkoleń udzieliło ponad 100 prelegentów: specjalistów i praktyków. Głównymi punktami Kongresu były wystąpienia trzech charyzmatycznych mówców: Larry’ego Hochmana, Andrew Mayo oraz Gerarda O’Donovana.

Uczestnicy bardzo wysoko ocenili organizację Kongresu i wartość merytoryczną wystąpień i warsztatów. Prelegenci z zagranicy również nie zawiedli. W swoich wystąpieniach oraz na press lunchu dla dziennikarzy opowiadali o najnowszych trendach i osiągnięciach branży HR na świecie – powiedziała Monika Dawid-Sawicka, menedżer działu projektów z Nowoczesnej Firmy.

Larry Hochman i Gerard O'Donovan
Larry Hochman i Gerard O'Donovan

Larry Hochman, ekspert w obszarze przywództwa i zarządzania talentami, przedstawił prezentację na temat przyszłości HR i roli HR managerów w tworzeniu efektywnych rozwiązań w niepewnych czasach. Podkreślił, że nie można obecnej sytuacji gospodarczej porównywać z kryzysami ubiegłych dekad, m. in. kryzysem z lat 20-tych. Każdy okres w historii jest inny, nieporównywalny, a na dodatek przemianie ulegają również sposoby i narzędzia komunikacji międzyludzkiej. To one determinują sposoby radzenia sobie w trudnych czasach.

Hochman podkreślił, że inteligencja członków zespołu firmy działającej w czasie dekoniunktury i ich dotychczasowe doświadczenie są w sytuacji kryzysu drugorzędne. Najistotniejsza jest umiejętność szybkiego i elastycznego dostosowywania się do zmiennych warunków otoczenia. Według Hochmana HR pomaga minimalizować skutki kryzysu w firmie. Kryzys to szansa, wyzwanie. W trudnych czasach uważniej nasłuchujemy, obserwujemy otoczenie. Patrzymy w przyszłość i przygotowujemy firmę i kompetencje pracowników na przyszłość. Złudne jest myślenie, że po kryzysie wszystko wróci do stanu wyjściowego. Zmiana jest ciągła i nieunikniona. Nic nie będzie takie, jak kiedyś. Nie należy polegać na tym, co już wiemy. Trzeba działać odważnie i podejmować takie decyzje nakierowane na przyszłość, aby to nas naśladowano.

Gerard O’Donovan, ekspert w obszarze coachingu i rozwoju indywidualnego, wystąpienie poświęcił na przedstawienie idei coachingu oraz najistotniejszych elementów przywództwa w HR. Odkrywał przed uczestnikami szczegóły działania life coachingu – ogniwa łączącego wszystkie pozostałe dziedziny HR, a także dziedzin takich jak marketing, sprzedaż, finanse.  Coaching, według O’Donovana, to umiejętność stymulowania i pobudzania tego, co jest wewnątrz człowieka. W rozmowie podczas spotkania z dziennikarzami podkreślał, powołując się na swoje doświadczenie ze służby w wojsku, że odwagi możemy się nauczyć i możemy też odwagi uczyć innych. Nie jest jednak tak, że każdy ma potrzebę przewodzenia innym – nie musi swojej odwagi ujawniać.

Larry Hochman
Larry Hochman

Andrew Mayo przedstawił nam swoją definicję przywódcy. Według tego wybitnego światowej sławy mentora w obszarze międzynarodowego zarządzania zasobami ludzkimi, jest nim ten, kto potrafi tworzyć, a inni za nim podążają. Mayo z przekonaniem podkreślał, powołując się m. in. na wydarzenia z najnowszej historii naszego kraju, że przywództwo nie jest cechą wynikającą z wykształcenia. Przywódcą może zostać ten, kto urodził się do tego predysponowany i wie, do czego dąży. Wystąpienie Mayo dotyczyło ważnego w czasach kryzysu zagadnienia talentu. Prelegent przybliżył kwestie nabywania lub rozpoznawania talentu, rozwijania go i maksymalizowania poprzez niego swojego potencjału. Mayo podkreślił, jak ważne dla człowieka jest stworzenie środowiska, w którym talent może właściwie prosperować i wpływać na efektywność budowanej pracy.

Po części oficjalnej, wykładowej, z prelegentami można było porozmawiać w kuluarach. To niewątpliwie jedna z niewielu okazji by w jednym miejscu zebrać i swobodnie pokonwersować z tak wieloma przedstawicielami branży.

Swojego zadowolenia z przebiegu IX edycji Kongresu Kadry nie kryją organizatorzy. Cieszą się przede wszystkim z faktu, że nie zawiedli się uczestnicy.

Bardzo wysoko ocenione zostały sesje plenarne z udziałem międzynarodowych ekspertów oraz wystąpienia prezentowane w ramach 12 ścieżek tematycznych, szczególnie zaś udział tak wielu praktyków, którzy prezentowali rozwiązania wdrożone we własnych organizacjach na „czas zmian” – powiedziała nam Monika Dawid-Sawicka.

Kolejna edycja, jubileuszowa, Kongresu Kadry już w październiku tego roku. Połączona będzie z z EXPO Nowoczesna Firma. Mamy nadzieję, że będzie równie udana co ta, która właśnie się zakończyła.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top