Wskaźnik BriefIndex – najwyższy wynik w historii badania

Opublikowano: 28 października 2005. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

Według najnowszej fali badania BriefIndex, wskaźnik koniunktury na rynku mediów i reklamy wzrósł o 6,50 punktów – z 74,25 do poziomu 80,75.

To najwyższy wynik w historii BriefIndexu, czyli w ciągu ostatnich dwóch lat. Badanie zostało przeprowadzone przez MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie Pierwszego Magazynu Marketingu i Sprzedaży 'Brief' w październiku br.

Wysoki wskaźnik, a co za tym idzie optymistyczna ocena rynku mediów i reklamy, jest rezultatem ciągle poprawiającej się sytuacji gospodarczej oraz wydarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatnich miesięcy, w tym przede wszystkim – wyborów oraz wejścia na polski rynek marki Orange. Drugi czynnik powodujący wzrost optymizmu badanych, to zbliżający się sezon świąteczny, który tradycyjnie wiąże się ze zwiększoną aktywnością reklamową. W efekcie, trend wzrostowy obserwowany w ciągu ostatnich lat, dobry klimat polityczny oraz koniec roku sprawiają, że badani oczekują bardziej wyraźnej poprawy koniunktury niż w poprzednich miesiącach tego roku.

Według najnowszych badań, aż 53% respondentów uważa, że sytuacja na rynku mediów i reklamy nie ulegnie zmianie, a 41% twierdzi, że sytuacja ta poprawi się. Oczekiwania dalszej poprawy sytuacji w branży wynikają z przekonania, że trend będzie kontynuowany i marki będą nadal inwestować. Poprawie sytuacji sprzyja również nadchodzący okres przedświąteczny, podczas którego wzmożone są wydatki na reklamę.

Jedynie 1% określa obecną sytuację jako bardzo złą. Systematycznie rośnie procent osób, które oceniają sytuację jako dobrą – podczas kwietniowej fali badań wynosił on 67, trzy miesiące później już wyniósł 73, a podczas aktualnych badań aż 74% respondentów uważa, że sytuacja w branży jest dobra.

BriefIndex to wskaźnik odzwierciedlający trendy dotyczące koniunktury na rynku reklamy i mediów. Obliczany jest na podstawie deklaracji respondentów (dyrektorów marketingu firm reprezentujących różne branże oraz prezesów agencji reklamowych i domów mediowych) na temat obecnej sytuacji branży oraz oczekiwanych zmian w ciągu najbliższych trzech miesięcy. BriefIndex może przyjmować wartość od 0 do 100, jeżeli indeks przyjmuje wartość powyżej 50 możemy mówić o pozytywnej tendencji na rynku, obecna wypadkowa wynosi 80,75.

Pomysłodawcą i inicjatorem BriefIndexu jest Pierwszy Magazyn Marketingu i Sprzedaży 'Brief'. Badania na zlecenie Magazynu prowadzi instytut badawczy SMG/KRC.

AdPress Wydawnictwo Reklamowe Sp. z o.o. powstało we wrześniu 1999 r. Od początku swojej działalności firma jest wydawcą miesięcznika 'Brief'. Magazyn 'Brief' jest pierwszym branżowym magazynem marketingu i sprzedaży, prenumerowany przez osoby związane zawodowo z marketingiem i sprzedażą, mediami, agencjami reklamowymi, agencjami PR, domami mediowymi, firmami badawczymi. Jego czytelnikami są także studenci kierunków ekonomicznych oraz wszyscy ci, którzy chcą dowiedzieć się, jak zastosować narzędzia marketingowe dla osiągnięcia sukcesu w sprzedaży. Inne projekty: BriefIndex, Super Marka, Akademia Briefu, Brief for Poland, Brief for Work, Brief for Net.

http://www.brief.pl

Sylwester KozakWskaźnik BriefIndex – najwyższy wynik w historii badania

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.