eBay pozbywa się Skype

Już od jakiegoś czasu coraz głośniej mówiło się o tym, że twórcy Skype chcą odkupić swą firmę od eBay. Wczoraj obecny właściciel jednego z najpopularniejszych komunikatorów na świecie ogłosił, że zamierza oddzielić go od siebie, informując jednocześnie o możliwości składania wstępnych ofert.

skype-logoSkype jest świetnym samodzielnym biznesem z mocnymi fundamentami. Jest jednak jasne, że Skype ma ograniczoną wspólną przestrzeń z eBay i PayPal. Wierzymy, że samodzielne funkcjonowanie przyniesie mu najlepsze możliwości rozwoju. eBay natomiast będzie mógł skupić się na dwóch najważniejszych motorach wzrostu – e-commerce i płatnościach online – powiedział John Donahoe, prezes i dyrektor zarządzający eBay.

W ubiegłym roku Skype wygenerował zyski na poziomie 551 miliona dolarów (44 proc. wzrostu w porównaniu do roku 2007). eBay ogłaszał wtedy, że w 2011 roku spodziewa się miliarda dolarów. Komunikator na koniec 2008 roku miał 405 milionów zarejestrowanych użytkowników. Wykonywali oni 8 proc. wszystkich międzynarodowych połączeń, a wskaźnik ten rośnie.

Decyzja o uwolnieniu Skype to kolejna tego typu w ostatnich dniach. Dwa dni temu podobny krok ogłoszono względem StumbleUpon, serwis umożliwiający dzielenie się znalezionymi w sieci stronami, zdjęciami i klipami wideo. Trafił on w ręce eBay w 2007 roku za kwotę 75 milionów dolarów.

eBay miał poważne trudności z pomysłem na wykorzystanie Skype w połączeniu z innymi produktami. Jak więc widać – wraca do swoich korzeni. Trudny ekonomicznie czas stymuluje decyzje o pozbywaniu się tych pobocznych działalności, na które nie ma efektywnego pomysłu.

Ogłoszenie możliwości składania publicznych ofert, zamiast załatwienia sprawy z założycielami Skype „po cichu”, może dowodzić, że brakuje im niezbędnej do wykupienia swojego dziecka gotówki. Lub, że obecne szefostwo nie chce iść na rękę twórcom komunikatora. Możliwość składania ofert ma trwać do pierwszej połowy 2010 roku.

Za: eBay, TechCrunch

admagazine.pl

Wpisy promowane

  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...
  • Ezoteryka a karty Tarota
    Stawianie Tarota to praktyka, którą wykorzystuje bardzo wiele osób. Jest to jeden ze sposobów, który umożliwia sprawdzenie tego co nas ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry