Dell może się nie przenieść do Łodzi

Opublikowano: 12 stycznia 2009. Kategoria: Bez kategorii. Tagi: , , , ,

Od dłuższego czasu mówi się o przeniesieniu fabryki Della z Irlandii do Polski. Ostatnio pojawiła się przeszkoda w postaci badania pomocy publicznej, które wszczyna Komisja Europejska – dowiaduje się Gazeta Wyborcza.

Rozchodzi się o sumę 216 mln zł, które mają być użyczone Dellowi przez polski rząd. KE uważa, że może dojść do takiej sytuacji, że Dell przekroczy 5% udziałów w rynku Unii Europejskiej. Wtedy dotacja nie przysługuje. Rząd z kolei zapewnia, że Dell zadeklarował się podczas rozmów do nieprzekroczenia owego 5-procentowego progu. Również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie widzi przeciwwskazań, gdyż PKB w regionie łódzkim jest niski a stopa bezrobocia wysoka. Wszystko zależy od tego jak Komisja będzie definiowała rynek w swoich ustaleniach.

Problemem może być też fakt, że nie można przenosić na preferencyjnych warunkach działalności z jednego kraju Unii do drugiego, ale jak zapewnia Jacek Saryusz-Wolski była już podobna, precedensowa sprawa.

Można też całą inwestycję zablokować innym sposobem. Komisja Europejska ma na wydanie werdyktu 18 miesięcy, natomiast polski rząd dotację musi przyznać do czerwca br. KE deklaruje jednak, że pragnie podjąć decyzję najpóźniej do końca czerwca.

Należy pamiętać, że jeżeli Dell nie dostanie dotacji to może zrezygnować z inwestycji w Polsce.

http://wyborcza.pl/1,82244,6144995,Wsparcie_dla_lodzkich_zakladow_Della_zagrozone.html

Sylwester KozakDell może się nie przenieść do Łodzi

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.