Dell może się nie przenieść do Łodzi

Od dłuższego czasu mówi się o przeniesieniu fabryki Della z Irlandii do Polski. Ostatnio pojawiła się przeszkoda w postaci badania pomocy publicznej, które wszczyna Komisja Europejska – dowiaduje się Gazeta Wyborcza.

Rozchodzi się o sumę 216 mln zł, które mają być użyczone Dellowi przez polski rząd. KE uważa, że może dojść do takiej sytuacji, że Dell przekroczy 5% udziałów w rynku Unii Europejskiej. Wtedy dotacja nie przysługuje. Rząd z kolei zapewnia, że Dell zadeklarował się podczas rozmów do nieprzekroczenia owego 5-procentowego progu. Również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie widzi przeciwwskazań, gdyż PKB w regionie łódzkim jest niski a stopa bezrobocia wysoka. Wszystko zależy od tego jak Komisja będzie definiowała rynek w swoich ustaleniach.

Problemem może być też fakt, że nie można przenosić na preferencyjnych warunkach działalności z jednego kraju Unii do drugiego, ale jak zapewnia Jacek Saryusz-Wolski była już podobna, precedensowa sprawa.

Można też całą inwestycję zablokować innym sposobem. Komisja Europejska ma na wydanie werdyktu 18 miesięcy, natomiast polski rząd dotację musi przyznać do czerwca br. KE deklaruje jednak, że pragnie podjąć decyzję najpóźniej do końca czerwca.

Należy pamiętać, że jeżeli Dell nie dostanie dotacji to może zrezygnować z inwestycji w Polsce.

http://wyborcza.pl/1,82244,6144995,Wsparcie_dla_lodzkich_zakladow_Della_zagrozone.html

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry