Idealny notebook – czego szukają internauci?

Opublikowano: 6 maja 2010. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , , , ,

Serwis porównujący ceny Skąpiec.pl zbadał preferencje internautów w zakresie notebooków. Przeanalizowano, którzy producenci cieszą się największym uznaniem oraz jakie parametry i ceny są najczęściej poszukiwane przez e-konsumentów. Wyniki analiz obejmują I kwartał 2010 roku.

Z analiz www.skapiec.pl wynika, że największym zainteresowaniem wśród internautów cieszy się sprzęt firmy Asus. Producent ten odnotował 17,55 proc. wskazań na tle pozostałych 21 marek. Wiceliderem okazał się ubiegłoroczny faworyt Hewlett – Packard (16,03 proc. zapytań), zaś kolejne miejsca zajęły Toshiba (13,94 proc.), Dell (11,01 proc.) i Lenovo (8,17 proc.)

Ze wskazań użytkowników serwisu Skąpiec.pl wynika, że podstawowym kryterium wyboru laptopa jest wielkość matrycy, a w dalszej kolejności pozycja marki.

Jeśli chodzi o pułap cenowy największym zainteresowaniem cieszą się modele, których cena nie przekracza 2000  zł (38,60 proc. wskazań). Nieco mniej popularny okazał się przedział cenowy 2000 – 4000 zł (22,79 pp). Granicą, od której wyraźnie spada zainteresowanie notebookami jest cena 6000 zł. Wartości powyżej tej kwoty osiągają wyniki na poziomie kilku punktów procentowych.

Idealny notebook - czego szukają internauci? 1

Osoby korzystające ze Skąpiec.pl szukają najczęściej notebooka z wyświetlaczem o przekątnej 15,4 cali, z dyskiem minimum 200 GB i większą pamięcią (4GB), która sprosta wymaganiom najnowszych systemów operacyjnych.
Topowe modele

Skąpiec.pl sprawdził także, jakie modele notebooków kuszą najbardziej polskich internautów. Biorąc pod uwagę ranking 10 najpopularniejszych produktów, prawdziwym hegemonem wśród producentów okazał się Asus.

Idealny notebook - czego szukają internauci? 2

W czołowej dziesiątce wyłonionej na podstawie wyborów użytkowników Skąpiec.pl tajwański konstruktor ma aż pięciu swoich reprezentantów. Do niego też należą dwa pierwsze miejsca na podium.

Idealny notebook - czego szukają internauci? 3

Na trzeciej pozycji znalazł się przedstawiciel firmy Hewlett – Packard, model HP dv6-1302sw VJ707EA. Do Top 10 zakwalifikowały się poza tym dwa modele Samsunga oraz po jednym reprezentancie firm Sony i Toshiba.

W gronie topowych notebooków przeważa sprzęt, za który zapłacimy poniżej 2000 zł. Najdroższym modelem jest Sony VAIO VPC-EB1S1E, który uplasował się na piątym miejscu. Jego średnia cena wynosi ok. 3354 zł.

Warto wspomnieć, że lider zestawienia – Asus Eee PC 1201N – odnotował (wśród wszystkich modeli notebooków prezentowanych na Skąpiec.pl)  2,25 % wskazań.

„Portret” idealnego laptopa:
Marka: Asus
Matryca: 15,4”
Procesor: Core 2 Duo (Core i5)
Pamięć RAM: 4 GB
Dysk: 200 GB
Napęd: DVD RW
System operacyjny: Windows 7
Karta graficzna: nVidia (GeForce GT 240 M)
Waga: poniżej 2 kg
Cena: do 2000 zł

10 najpopularniejszych modeli Notebooków w okresie 01 styczeń – 31 marzec 2010

(popularność mierzona jest ilością odsłon) :
Idealny notebook - czego szukają internauci? 4

Techcity.pl – Komputery Foto Gadżety Gry Muzyka GSM Kino domowe GPS – Zapraszamy!

Hanna LaskowskaIdealny notebook – czego szukają internauci?

Podziel się!

O autorze

hania