PR w eCommerce: Jak wypromować startup? [3/5]

Pomysł na biznes to jedno, ale jego odpowiednia promocja to zupełnie inna sprawa. Każdy początkujący przedsiębiorca wie, że aby odnieść sukces, należy do swojego produktu lub usługi przekonać jak największą liczbę osób. Może to zrobić za pomocą różnorodnych narzędzi, jednak nie wszystkie przyniosą upragniony efekt. Sprzedaż to czysta statystyka. Im więcej osób dowie się o nowym produkcie, tym więcej się nim zainteresuje, co zwiększa prawdopodobieństwo jego zakupu.

Wiele startupów, szczególnie w początkowym okresie swojego funkcjonowania,  nie wie od czego zacząć promocję. Zdarza się, że pozyskane środki, na przykład wszelkiego rodzaju dopłaty ze środków unijnych czy państwowych, przeznaczają na działania reklamowe, które nie przynoszą oczekiwanych efektów. Motorem każdego młodego przedsiębiorstwa powinien być świeży pomysł i to właśnie na jego oryginalnym i wyróżniającym się przedstawieniu należy skupić się w komunikacji z otoczeniem. Odpowiednio poprowadzona promocja zacznie przynosić oczekiwane zyski.

Wiele firm korzysta na starcie z profesjonalnych usług public relations. Jest to szczególnie istotne, aby utrzymanie komunikacji z otoczeniem przebiegało sprawnie już od samego początku funkcjonowania przedsiębiorstwa czy usługi na danym rynku. Narzędzia PR oraz e-PR umożliwiają skuteczne informowanie interesantów o nowym podmiocie, jego przewagach, ofercie, ekspertach oraz wyróżnikach na tle konkurencji.

Jak podkreśla Arkadiusz Kleszcz, Prezes Zarządu Faktorama Sp. z o.o. tworzącej platformę do handlu niewymagalnymi fakturami: Dzięki działaniom PR mogliśmy dotrzeć z naszą usługą do szerszego grona potencjalnych Klientów. W materiałach prasowych czy wywiadach przedstawialiśmy działanie platformy, wyjaśnialiśmy dla kogo jest  przeznaczona i jakie korzyści przynosi. Reklama prasowa czy internetowa, dla wielu osób byłaby po prostu niezrozumiała, zwłaszcza na początku naszych działań. Faktoring to usługa wciąż nieznana wielu przedsiębiorcom, dlatego od początku postawiliśmy sobie za cel edukację rynku. Dzięki współpracy z Core PR, mogliśmy przybliżać tę tematykę przedsiębiorcom, tym samym pomagając im w prowadzeniu działalności i zwiększając świadomość istnienia branży faktoringu.

Startupy zwykle nie mają bardzo dużego budżetu na promocję swoich działań. Prowadzenie aktywnej i długofalowej komunikacji za pomocą narzędzi public relations może być stosunkowo niskie kosztowo, a na pewno tańsze niż tradycyjna reklama, która w przypadku niektórych branż, jak wspomniany faktoring czy windykacja, może nie przynieść efektów. Najważniejsze, że PR pozwala na dostosowanie odpowiednich technik i metod do możliwości danego przedsiębiorstwa.

Dodatkowo, młode firmy powinny pamiętać o opcjonalnych możliwościach i narzędziach, takich jak prowadzenie firmowego bloga, umiejętna komunikacja na profilach w social media czy korzystanie z profesjonalnych usług pozycjonowania.

Podsumowując, przy promocji startupów najważniejsze jest znalezienie największych zalet firmy i zakomunikowanie ich grupie docelowej w atrakcyjny, czytelny i skuteczny sposób w odpowiednich kanałach komunikacji, nie rujnując przy tym ograniczonego budżetu.

Autorem tekstu jest Adam Białas, e-commerce manager w Core PR.

Zobacz wszystkie wpisy w ramach cyklu: „PR w eCommerce”:

  1. PR jako wsparcie dla startupów w branży eCommerce [1/5]
  2. 5 zasad – jak wyróżnić się na konkurencyjnym rynku? [2/5]
  3. Jak wypromować startup? [3/5]
  4. Jakim branżom e-PR przydaje się najbardziej? [4/5]
  5. Znaczenie działań PR dla rynku e-commerce [5/5]

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry