Kindle wchodzi na polski rynek – będzie wojna e-bookowa ?

Amazon ogłosił, że już niedługo wprowadzi odświeżoną wersję swojego czytnika e-booków. Jest również dobra wiadomość dla Polaków – firma zapowiedziała wprowadzenie Kindle do ponad 100 krajów, w tym także nad Wisłę. Czy będziemy świadkami e-bookowej wojny? W grudniu swoje urządzenie chce bowiem zaprezentować Kolporter.

Amazon Kindle
Amazon Kindle

Nowe urządzenie od Amazona ma być fizycznie podobne do swojego poprzednika. Umożliwiać będzie jednak pobieranie książek i czasopism za pośrednictwem bezprzewodowych sieci należących do AT&T (amerykańskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne) i międzynarodowych partnerów firmy. Obniżona zostanie również cena – spadnie o 40 dolarów do poziomu 259 dolarów za sztukę.

Amazon jest w USA prawdziwym potentatem na rynku elektronicznych czytników. Według firmy badawczej Forrester Research tegoroczna sprzedaż tego typu urządzeń sięgnie poziomu trzech mln sztuk (w ubiegłym roku sprzedano dwa o milion mniej). Kindle będą stanowiły aż 60 proc. tej liczby, pozostawiając w tyle czytnik Sony, który spodziewać może się 35 proc. udziału.

Czy nad Wisłą tego typu urządzenia będą cieszyły się popularnością? Będziemy mogli się przekonać już od 19 października. Wtedy właśnie Amazon rozpocznie wysyłkę Kindle do 100 krajów, w tym do Polski. Największą barierą może okazać się cena – do regularnej kwoty dodać trzeba będzie koszty transportu i cło.

I być może to właśnie wysoka cena będzie argumentem przemawiającym za wybraniem rodzimego produktu, który przygotowuje Kolporter. Pilotażowy start projektu eClicto nastąpi już w grudniu. Ma to być system w skład którego wejdą: autorskie oprogramowanie, zapewniające wydawcom bezpieczną konwersję tradycyjnych książek do formy elektronicznej, system dystrybucji, księgarnia dedykowana e-bookom oraz czytnik eClicto, wykorzystujący technologię e-papieru. Samo urządzenie będzie przystosowane do czytania książek i dokumentów w formacie EPUB, umożliwiać będzie także wyświetlanie plików w standardach PDF, TXT, czy HTML. Pomieści w swojej pamięci wewnętrznej do czterystu książek. Liczbę tę będzie można powiększyć dzięki wbudowanemu czytnikowi kart SD o pojemności do 4 GB.

Mamy już podpisane umowy z blisko 40 wydawcami. Trzeba pamiętać, że e-booki w porównaniu z tradycyjnymi książkami mają tę przewagę, że ich nakład się nie wyczerpie. Część contentu będzie dostępna na komputery i czytniki, część wyłącznie na czytniki. Stworzony przez nas system konwersji będzie umożliwiał wprowadzenie na rynek nowości wydawniczych znacznie wcześniej od wydań w wersji papierowej – powiedział Maciej Topolski, rzecznik Grupy Kolporter.

Promocyjna cena pakietu, w którym oprócz czytnika będzie około 100 darmowych książek w wersji elektronicznej będzie wynosić 899 zł.

Kto wygra walkę o serca i portfele polskich fanów e-booków?

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry