Microsoft przejmuje Skype [aktualizacja]

Firma Microsoft ogłosić ma dziś przejęcie Skype – przekonują niezależne źródła. Cena transakcji opiewać ma na ok. 8 mld dolarów i jeśli informacja się potwierdzi będzie to największe przejęcie w historii Microsoftu. [Aktualizacja] Microsoft oficjalne potwierdził przejęcie – za 8,5 mld dolarów w gotówce.

Jeszcze dziś pojawić ma się oficjalny komunikat w sprawie przejęcia Skype przez Microsoft, donosi Wall Street Journal. Gazeta zaznacza jednak, że negocjacje jeszcze się nie zakończyły. Przedstawiciele obu firm odmówili komentarza w tej sprawie.

Microsoft przejmuje Skype [aktualizacja] 1

Microsoft przejmując Skype uzyskałby nie tylko dostęp do ponad 660 mln użytkowników (170 mln korzysta z niego regularnie), ale również znaną i cenioną markę oraz sporą przewagę na rynku konsumenckim. Wygrałby również z innymi korporacjami, które – według doniesień prasowych – starały się o przejęcie Skype m.in. z Cisco i Facebookiem.

Jeśli umowa rzeczywiście zostanie podpisana Microsoft zostanie czwartym właścicielem Skype w ostatnich ośmiu latach. W 2003 roku Skype został założony przed dwóch programistów: Niklasa Zennströma i Janusa Friisa. W 2005 oku firma została przejęta przez eBay’a za 2,6 mld dolarów. W 2009 r. eBay sprzedał 70 proc. udziałów za ok. 2,75 mld dolarów.

Byłaby to też najważniejsza transakcja w 36-letniej historii Microsoftu. Dotychczas najdroższe przejęcie miało miejsce w 2007 roku i dotyczyło firmy aQuantive zajmującej się reklamą internetową.

W ubiegłym roku Skype osiągnął dochody na poziomie 860 mln dolarów i 264 mln dolarów zysku operacyjnego oraz stratę netto na poziomie 7 mln dolarów (418 mln w 2009 roku). Firma ma również dług do spłacenia w wysokości 687 mln dolarów.

[Aktualizacja] Microsoft oficjalne potwierdził przejęcie Skype. Kwota transakcji opiewa na 8,5 mld dolarów w gotówce. Skype ma zostać zintegrowany z urządzeniami i usługami takimi jak Xbox, Kinect, Xbox Live, Windows Phone, Lync oraz Outlook. Microsoft obiecał również rozwijanie aplikacji dla innych niż Windows systemów operacyjnych.

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry