Microsoft przejmuje Skype [aktualizacja]

Firma Microsoft ogłosić ma dziś przejęcie Skype – przekonują niezależne źródła. Cena transakcji opiewać ma na ok. 8 mld dolarów i jeśli informacja się potwierdzi będzie to największe przejęcie w historii Microsoftu. [Aktualizacja] Microsoft oficjalne potwierdził przejęcie – za 8,5 mld dolarów w gotówce.

Jeszcze dziś pojawić ma się oficjalny komunikat w sprawie przejęcia Skype przez Microsoft, donosi Wall Street Journal. Gazeta zaznacza jednak, że negocjacje jeszcze się nie zakończyły. Przedstawiciele obu firm odmówili komentarza w tej sprawie.

Microsoft przejmuje Skype [aktualizacja] 1

Microsoft przejmując Skype uzyskałby nie tylko dostęp do ponad 660 mln użytkowników (170 mln korzysta z niego regularnie), ale również znaną i cenioną markę oraz sporą przewagę na rynku konsumenckim. Wygrałby również z innymi korporacjami, które – według doniesień prasowych – starały się o przejęcie Skype m.in. z Cisco i Facebookiem.

Jeśli umowa rzeczywiście zostanie podpisana Microsoft zostanie czwartym właścicielem Skype w ostatnich ośmiu latach. W 2003 roku Skype został założony przed dwóch programistów: Niklasa Zennströma i Janusa Friisa. W 2005 oku firma została przejęta przez eBay’a za 2,6 mld dolarów. W 2009 r. eBay sprzedał 70 proc. udziałów za ok. 2,75 mld dolarów.

Byłaby to też najważniejsza transakcja w 36-letniej historii Microsoftu. Dotychczas najdroższe przejęcie miało miejsce w 2007 roku i dotyczyło firmy aQuantive zajmującej się reklamą internetową.

W ubiegłym roku Skype osiągnął dochody na poziomie 860 mln dolarów i 264 mln dolarów zysku operacyjnego oraz stratę netto na poziomie 7 mln dolarów (418 mln w 2009 roku). Firma ma również dług do spłacenia w wysokości 687 mln dolarów.

[Aktualizacja] Microsoft oficjalne potwierdził przejęcie Skype. Kwota transakcji opiewa na 8,5 mld dolarów w gotówce. Skype ma zostać zintegrowany z urządzeniami i usługami takimi jak Xbox, Kinect, Xbox Live, Windows Phone, Lync oraz Outlook. Microsoft obiecał również rozwijanie aplikacji dla innych niż Windows systemów operacyjnych.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top